Kekemelik Çözülebilecek Bir Sorun Hiç Korkmayın!

“Kekemeliği Yenmede 3 Etkili Yöntem” Eğitim Seti 

kekmelik-bandle-kopya


“Hiç korkmayın! Kekemelik çözülebilecek bir sorun.” Bunu kim söylüyor? 18 yıl boyunca kekeme olarak yaşamış olan ben söylüyorum.

Ben de sizin gibi uzun süre kekemeydim. 5 yaşında korkuyla kekeme oldum. Uzun yıllar kekemeliğin acısını çektim.

Arka sıralarda saklanmanın ne demek olduğunu, adını bile söyleyememenin zorluğunu iyi bilirim.

Kekeme olduğum dönemde Ünlü Şairimiz Ümit Yaşar Oğuzcan’ın Kekeme şiirinin ilk iki mısrasının beni çok iyi anlattığını düşünürdüm.

Çünkü o dönemimde ben de aşıktım ve ona bunu söyleyememiştim 🙂


KEKEME

Bir kekeme bilirim; dolaşır garip garip 

Bu şehrin daracık sokaklarında.

Kelimeler zincire vurulmuş gibidir 

Dudaklarında.

 

Ne ismini söyleyebilir doğru dürüst. 

Ne sevdiğine ilanı-aşk edebilir. 

Sormayın neden yalnız yaşadığını 

Kusurunu bilir. 


Yalnız kekemeliğin iyi bir tarafı var! Ne mi? Biz diğerlerinden daha zekiyiz. Gerçekten! Ben demiyorum uzmanlar öyle söylüyor. 🙂

Ne diyor Uzmanlar: Kekeleyen çocuklar genelde düşünülenin tersine daha zekidirler. Bu çocuklar hızlı düşündüğü için düşünme hızı önde konuşma hızı arkada kalır.

Yani anlayacağınız kafamız çenemizden hızlı çalışıyormuş 🙂

Peki ben nasıl yendim kekemeliği?

internet-vizyoner

Kekemeliği yenmemde bana istek ve güç veren, kitlelere konuşma yapma isteğim olmuştur. Hiç bir kekemenin kolay kolay aklından geçirmeye cesaret bile edemeyeceği bu arzum, kekemeliği yenmemi sağladı. Bir düşünsenize kalabalıklara konuşmalar yapmak istiyorum ve ben kekemeyim. Ve dalga geçerler diye bunu kimseye söyleyemiyorum.

Şu an yaptığım iş benim en büyük hayalimdi; yüksek katılımlı organizasyonlarda konuşmalar yapmak. Hayalimi gerçekleştirebildiğim için o kadar mutluyum ki… Bana gelen mesajlardan ve telefonlardan kekeme olan çoğu arkadaşımın da hayallerini ertelediğini görüyorum ve üzülüyorum. Benim kekemeliğimi yenmemi sağlayan yöntemlerin sizin de hayallerinizi gerçekleştirmenize katkı sağlayacağına inanıyorum ve kullandığım tüm etkili yöntemleri paylaştığım harika bir Eğitim Seti oluşturdum “Kekemeliği Yenmede 3 Etkili Yöntem” adıyla da piyasaya sundum!

Zihinsel yasaların belki de en önemlisi “İnanç yasasıdır” Bu yasaya göre, içtenlikle inandığınız her şey gerçeğe dönüşür.

Engelleri aşmada gayretiniz, temel isteğinizin ne kadar güçlü olduğuyla doğru orantılıdır. Kekemeliği yenmeyi temel istek haline getirmelisiniz. Çünkü kalpten gelen istekler meyve verir. Onlar gerçek olur. Neden? Çünkü onları gerçekten istersiniz.

Eğer kekemeliği yenme isteğiniz oldukça güçlüyse, kesinlikle yola koyulursunuz. Muhtemelen bu konuda para ve zaman da harcarsınız. Çoğu kekeme arkadaşta bu durumu görüyorum. Değişik merkezlere gidip tedavi olmaya çalışmışlar. Bir kısmı işe yaramış bir kısma işe yaramamış ve başarısız olmuşlar. Çoğu başarısız olunca pes etmiş ve kekemeliği yenme savaşını bırakmışlar.

İstek gönülden olmayınca sizi yarı yolda bırakacaktır. Bu kötü haber. İyi haber ise gerçekten tüm kalbiyle temel isteği kekemeliği yenmek olan bir kimseyi hiç bir başarısızlık ve olumsuzluk durduramayacak olmasıdır.

Karşılaştığı engeller caydırıcı olabilir, onu yavaşlatabilir; fakat temel isteğine tüm kalbiyle bağlandığı ve odaklandığı zaman hiç bir şey onu durduramaz. Artık onun için başarısızlık bir seçenek değildir. Her engel sarsılmaz kararlılık karşısında yıkılır ve kararlılık temel isteklerden kaynaklanır.


Başarı bir teknik yada metodoloji değil, içimizde onu ne kadar arzuladığımızla ilgili bir iştir. Başarı içimizden gelir. Başarı istekten kaynaklanır. Başarı dışarıda bir yerde bulunmaz; başarı her birimizin içindedir. Gerçekten biz istemeliyiz. Tüm kalbimizle istemeliyiz. Eğer bunu yapabilirseniz bu güçlü tutkunun verdiği ateşle yolunuzdaki tüm engelleri aşabilirsiniz.

Kekemelerin çoğu iyi başlar ama sonunu getiremez. Çünkü tamamlamak için direnmek ve istikrar şarttır. Bunun için kendinizi sürekli zorlamalı ve disipline etmelisiniz. Çok kısa zamanda çok şey bekler olduk. “Hızlı”, “Anında”, “Kolay”, “Basit” sonuçlar elde etmek isteriz. Ancak sabır ve dayanıklılık gösterenler ödüle ulaşabilirler. “Kekemelik bir günde, bir hafta da birden bire düzeltilebilecek bir şey değildir. “14 günde kekemeliğe son” diye gidip hayal kırıklığı yaşayan çok arkadaş gördüm.

Bütün zorluklara, sıkıntılara ve başarısızlıklara rağmen pes etmemek ve kararlı olmak zorundasınız. Beni düşünsenize 18 yıl kekeme olarak yaşadım. “Hocam bizim kekemeliği de 18 yılda çözeceksen hiç başlamayalım.” diyenleri duyar gibiyim 🙂

Yok korkmayın kendimde nasıl çözüldüğü keşfettim. Yolu sizin için oldukça kısaltmaya çalıştım. Ayrıca elinizin altında böyle bir imkanın olması sayesinde (Kekemeliği Yenmede 3 Etkili Yöntem) ne zaman konuşmanızda bir gerileme başlasa, yeniden kendi kendinize müdahale etme şansına da sahip olacaksınız.

dvdcaseopen_800x1100Çoğu kekeme kekemeliği bir eksiklik olarak görür. Utanır kekemeliğinden. Konuşmak istemez. Neden mi? Çünkü konuştuğu ve kekelemeye başladığı anda bu durum diğerlerinin dikkatini çeker. Karşısında onun bu durumunu bilmeyen kim varsa doğal olarak  bir şaşkın yaşar. Ve O’nun bu durumuna üzülürler. Hiç bir kekeme bu anı yaşamak istemez. Onun için de elinden geldiğince ilk defa girdiği ortamlarda konuşmamayı, sessiz kalmayı tercih eder. İlk karşılaşmalardan kaçar. Kendini gizlemeye çalışır. “İnsanlar benimle alay ediyor, dalga geçiyor, rezil olacağım” korkuları onların kekemeliği yenmelerine engel olmaktadır.

Korkularınızdan kaçmak yerine yüzleşmelisiniz. Çünkü sizi aşağıya doğru çeken korkularınızı tanımlayıp, onların üstüne gitmeden bunları aşamazsanız.

Zaten kekemeliğin en önemli kaynağı, korku ve yoğun kaygıdır. Bunu aşmadan kekemeliğinizi yenemezsiniz. Rezil olmayı göze almak zorundasınız. Harekete geçene dek bu korku içinizde bekler. Diyelim ki, insanlar size güldü, alay ettiler ve siz rezil oldunuz. Bunu ne kadar devam ettirebilirler. Beş dakika ya da on dakika. Gülmeleri geçti ve her şey bitti.

Bu sizin ömür boyu kekemeliği çekmenizden daha mı acı verici bir durum? Bence değil. İnsanlar gülecek, alay edecek diye konuşmaktan çekinirseniz kaybeden kim olur? Onlar mı yoksa siz mi? Bırakın insanlar “Hem kekeme hem geveze” desinler size ama susmayın, saklanmayın. Sosyal hayatın içinde olun! Eylem korkuyu tedavi eder. Öte yandan kararsızlık, erteleme korkuyu besler büyütür…

Burada rezil olma duygusunu çok güzel anlatan bir fıkra paylaşmak istiyorum: [Fıkrayı izlemek için videoya tıklayın!]

Bir defa şunu görmek lazım; insanlar sizinle alay etmiyor aslında, dalga da geçmiyor sadece durumunuz alışılmışın dışında olduğu için dikkat çekiyor. Ayrıca dalga geçseler ne olacak sanki, bu durum siz istemedikçe sizi değersizleştirmez ki…

Ben de “insanlar bana gülüyor” diye düşünüyordum. Ve konuşmaktan kaçıyordum. Sonra olaya bakış çerçevemi değiştirdim. “Gülseler ne olacak yani!” dedim. “Hem insanlar bana gülmüyor,  ben insanları güldürüyorum”, “gülerlerse gülsünler” demeye başladım. Hatta şu an yaptığım konuşmalarımdaki espri yeteneğimi bu bakış açıma borçluyum diye düşünüyorum.  İnsanları güldürmeyi seviyorum. Bu felsefem sayesinde inanılmaz şekilde kekemeliğimin azaldığını gördüm. Hatta kekemeliğim azalmasına rağmen derslerde yalancıktan daha uzun kekeleyip dersi kaynatırdım. 🙂

Peki kekemeliğim neden azalmıştı? Çünkü, korkularımdan kaçmak yerine üstüne giderek çok da korkulacak bir şey olmadığını boşu boşuna kendimi yıprattığımı fark etmiştim. Ve rahatlamıştım. Endişelerim ve gerginliğim azalmıştı. Artık çok rahattım. Kim ne derse desin, kim ne düşünürse düşünsün. Benim için önemli değildi. Bu harika bir duyguydu. Özgürlüğe kavuşmak gibi bir şeydi bu. Sanki “Ne derler” hapishanesinden kaçmıştım 🙂

curvedtvlt_900x800Şunu unutmayın! İnsanların sizinle ilgi ne düşündüğünden çok, sizin kendinizle ilgili ne düşündüğünüz önemlidir. İnsanlar sizi değersiz görüyor diye siz değersiz mi olacaksınız. Önce özde kendinizin iyi bir insan olduğunu fark edin. Kimin ne dediği ve düşündüğü önemli değil, sizin özde kim olduğunuz önemlidir. “Ben özde iyi bir insanım kim ne derse desin” demeye başladığımda takılmalarımın daha da azaldığını fark ettim. Ve daha az stres olmaya başladım!

Kekemeliğim esnasında fark ettiğim başka bir şeyde her zaman aynı düzeyde kekelemediğim gerçeğiydi. Bazen çok az takılıyor, bazense neredeyse hiç konuşamıyordum. Bunun neden böyle olduğunu gözlemlemeye başladım. Nerelerde az takılıyor, nerelerde çok takılıyordum. Ben samimi arkadaşlarımın yanında daha az kekelerken, tanımadığım ya da ilk kez tanıştığım insanların yanında daha fazla kekeliyordum. Bunun nedeninin de “Acaba ne derler, nasıl karşılanırım” düşüncesinden kaynaklandığını anladım. Ve olaya şöyle yaklaştım:

“Arkadaşlarımın yanında hiç takılmadan konuşabiliyorsam, demek ki istesem her zaman daha iyi konuşabilirim.” Bu bakış açısı da beni oldukça rahatlatmıştı. Ve ben böylece pes etmeden, yeni girdiğim ortamlarda kim ne düşünürse düşünsün çekinmeden konuşmaya başladım.

Benim gibi 18 yıl konuşma problemi yaşayan birisinin, kekemeliğini aşıp milyonlarca insana konuşmalar yapabilmesi nasıl mümkün olabiliyorsa, sizlerin de çok rahat kekemeliğinizden kurtulup, hayalini kurduğu işlerini yapabilmesi mümkün olacaktır diye düşünüyorum. Ben buna tüm yüreğimle inanıyorum.

İnşallah bu çalışmamızda “Kekemeliği Yenmede 3 Etkili Yöntem”  sizi frenleyen, potansiyellerinizi gerçekleştirmenize engel olan kekemelik denilen bu sorundan kurtulacak ve hayallerine doğru yelken açacaksınız.  Ve buna katkı sağlayabilirsem ne mutlu bana…

Binlerce arkadaş dediklerimi uygulayarak kekemelikten kurtuldular. İnşallah sizde kurtulacaksınız. Şunu unutmayın bunu çözecek tek kişi sizsiniz.

Kendinizden vazgeçmeyin, kendinizi asla gözden çıkarmayın ve bırakmayın! Siz yenilgiyi kabul etmediğiniz müddetçe asla yenilmiş sayılmazsınız!

P.S Bu makaleyi beğendiyseniz ve faydalı olduğunu düşünüyorsanız, bu konuda yardıma ihtiyacı olan insanlarla bu yazının bağlantısını mutlaka paylaşın ve misyonuma ortak olun! 

P.S.S Kekemelik problemi hala yaşıyorsanız ve bu zamana kadar bu problemi çözmek için neler yaptınız ve ne kadar yol katettiğinizi benimle yorumlarda paylaşırsanız çok sevinirim!

canten-kaya-seffaf-imza

Yorumunuzu Bizimle Paylaşın!

79 comments to Kekemelik Çözülebilecek Bir Sorun Hiç Korkmayın!

 • Mesut demir  says:

  Kolay gelsin hocam benim 4 yaşında çocuğum var ve kekeme oldu onunla ilgili nasıl yardımcı olabilirsiniz

  • cantenkaya  says:

   Mesut bey bununla ilgili bir videom var Kekemelik Eğitim Setinde onu size ayrı bir şekilde eposta adresinize gönderiyorum!

 • Elif  says:

  Merhabalar hocam,abim 23 yaşında kekemelik problemi yaşıyor,videolarınızı izledik,inanın aynı problemleri yaşıyoruz eğitim setiyle ilgili bilgi alabilir miyim dönerseniz çok sevinirim,iyi akşamlar😊

  • cantenkaya  says:

   Eğitim seti hakkında ne bilmek istiyorsunuz, sorularınızı yazarsanız memnuniyetle cevaplarım onun dışında bu sayfada Eğitim seti hakkında detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz http://tr.cantenkaya.com/kekemelik

   • Fatma  says:

    Eğitim Seti hakkında bilgi almak istiyorum Lütfen yardımcı olur musunuz

 • Emirhan ADEM  says:

  Hocam iyi akşamlar bu set kitap halindemi yoksa link halinde internet uzerinden mi alacagiz

  • cantenkaya  says:

   Bu eğitim seti dijital olarak hazırlandı.Kargo olarak gelmiyor. Bilgisayarınıza gönderdiğimiz linki indiriyor ve hemen çalışmaya başlıyorsunuz.

 • Suleyman  says:

  Merhaba hocam kardesim 25 yasında ve cocukluktan beri bu hastalıgı mevcut egıtım setınızle bu problemi cozebilirmiyiz yardımcı olursanız cok sevinirim

 • cantenkaya  says:

  Süleyman Bey bu sorunun çözümü tamamen size bağlı. Bizim eğitim setimizi kullanan arkadaşlardan Emre Perçin tikleri ve blokları varken markete alış veriş yapmaya gidemezken 25 günde Ankara’ya mülakata gitti. Facebook’tan ona mesaj atıp sorabilirsiniz.
  Setimiz dijital olup bilgisayarınıza indirip hemen çalışmaya başlıyorsunuz. Aynı zaman da seti satın alanlardan oluşan harika bir whatsap grubumuz var. Ben de oradan arkadaşlara bizzat destek veriyorum. Ayrıca seti alanların çoğu farklı merkezlerden aldıkları destekleri birbiriyle paylaşıp birbirine yardımcı oluyorlar. Ben yıllarca kekeme kalmış biri olarak nasıl çözdüğümü ve çözülebileceğini paylaşıyorum ve güzel dönüşler almaktan da çok mutluyum. Selamlar ve saygılar.

 • suat  says:

  hocam ben alıcak olsam bana nasıl iletirsiniz

  • cantenkaya  says:

   Bilgisayariniza gelen linki indirip hemen çalışmaya başlıyorsunuz.

 • Arda  says:

  Hocam ben 15 yaşındayım ve okulda çok zorluk çekiyorum bu eğitim gerçekten işe yarıyormu…

 • Sinan  says:

  Hocam mrb. 22 yaşındayım. Üniversite 2.sınıf öğrencisiyim.
  Çok az kekeliyorum. Belirli kelimeler cümleler yada harfleri söyleyemiyorum ilk girişi yapamıyorum yada son cümleyi getiremiyorum. Konuşurken heyecanda var bayaa
  Bi yardımcı olursanız Sevinirim. Tşk.

  • cantenkaya  says:

   Sinan takıldığın o kelimeleri çıkar onları bir yere yaz. Ve özel olarak onlardan oluşan cümleler oluştur ve çalış faydasını görürsün. Heyecan için ise duyarsızlaştırma çalışmaları yapman lazım. Korkmadan çekinmeden farklı ortamlarda konuşma girişimleri yapmalısın.

 • ÜLKÜ AKKAYA AKATİN  says:

  merhabalar ;
  benim 3.5 yaşındaki oglum sebebini anlayamadıgımız bısekılde takılmalara basladı. baslarda azdı ancak bızım telasımız sebep olsa gerek gıderek takılmalarıu arttı. sımdılerde hersey yolunda gıbı yasıyoruz. daha az takılıyor. takılsada ustune gıdıyor baslardakı gıbı pes etmıyor. ancak sızın onerılerınızı beklıyorum. sızın yasadıklarınız ve ustune bırde oglunuzda aynı problemı atlatmanız ılgımı cektı. yontemlerınızı , önerilerinizi, yardımlarınızı beklıyorum.
  bu konuyu ancak yasayan bılır. yasayan anlar. ınsanın ozellıkle cocuguna karsı caresız kalması cok kotu bı duygu. herseyın farkında ancak pes etmıs olan oglumun özguvenını yerıne getırmeye calısıyorum. ıyı yoldayız ancak sızın görüşlerinizde önemli..
  şimdiden teşekkürler..

  • cantenkaya  says:

   Kekeleyen Çocuğa Ailesi Nasıl Davranmalı?
   Kekeme çocukları olan anne – baba ve diğer aile bireylerine önemli görevler düşüyor.

   Sevgi ve anlayışla yaklaşın: Kekemeliğin aşılmasında en önemli etken sevgi dilidir. Öncelikle çocuk anne babasının ona sevdiğini hissetmelidir. Çocuk konuşma esnasında teklediğinde ya da bir sözcüğü aradığında asla sinirlenmeyin ve ona kızmayın.
   Çocuk kekemeliğiyle ilgili olumlu ya da olumsuz duygular yaşıyor olabilir; bu konuda konuşmak istiyorsa onunla konuşun. Kekemeliğin farkında olduğunuzu, onu kabul ettiğinizi hissettirin. Çocuk sizinle konuşmaya istekli değilse ya da bazı kaygıları varsa , konuşmaya zorlamayın. Ancak, onunla iletişime her zaman hazır olduğunuzu belirtin.

   Sabırlı olun: Kekeleyen çocuğun söylediğini düzeltmek ya da düzgün konuşması yönünde ısrarlı şekilde telkinde bulunmak doğru değildir.
   Siz konuştuktan sonra , çocuğun size cevap verebileceği yeterli zamanı tanıyın. Aceleci ya da sabırsız olduğunuz izlenimini asla vermeyin. Çünkü zaman sınırlamaları, akıcı konuşmayı engeller.
   Çocuğun sözünü yarıda kesip cümlesini tamamlamaya kalmayın. Bu durum çocuk üzerinde baskı ve heyecan oluşturur ve onun daha çok kekelemesine neden olur.
   Her şeyden önce onu dinleyin ve sabırlı bir şekilde konuşmasının bitmesini bekleyin. Konuşma sırasında teklediğinde cümleleri asla onun yerine tamamlamayın.

   Stresini Azaltın: Ailedeki Kontrol, baskı ve otoriterlik durumu arttıkça çocukta oluşan stres durumundan dolayı kekemelikte artış gösterecektir. Ancak aileyi çocuğa gösterilen yakınlık, ilgi ve anlayış durumu stresini azalttığı için kekemeliğini de azalacaktır.
   Öncelikle “Çocuk kekelediğinde yüzünüzde oluşacak üzülme ya da acıma ifadelerinden kaçınmalısınız. Ayrıca “yavaş ol” , “rahatla”, “konuşmadan önce düşün” gibi önerilerden uzak durun. Bu davranışınızlar onda ki stresi durumunu daha arttıracak ve daha fazla kekelemesine neden olacaktır.
   Çocuğun hangi ortamlarda daha akıcı konuştuğunu gözlemleyerek belirleyin. Bu ortamlar onun kendini daha rahat ve güvenli hissettiği ortamlar olabilir, bu ortamları arttırın.
   Çocukta duygusal çatışma ve gerilim yaratan durumları gözleyip belirleyin, mümkün olduğunca bunlardan sakının.
   Çocuk akıcı konuşmadığında da akıcı konuştuğundaki gibi davranın. Onu baskı altına almaksızın konuşması için cesaretlendirin. Sakin bir konuşma ve dinleme ortamını sağlamaya çalışın.

   Sakın dalga geçmeyin: Çocuk kekelediği zaman kesinlikle alay edilmemesi gerekir. Çocuk böyle bir durumda kendini değersiz hissedecektir. Bu da yoğun stresini daha da arttıracaktır. Bunun sonucunda da kekemeliği artacaktır. Çocuğun dinlenmesi, konuşurken sözünün kesilmemesi, onunla alay edilmemesi kekemeliği yenme sürecinde çok önemlidir.
   Ayrıca arkadaş çevresinde eksik konuştuğu için başka çocuklar tarafından alaya alınması engellenmeli bunun için gerekirse öğretmenin desteği alınmalıdır.

   Başka çocuklarla kıyaslamayın: Daha akıcı konuşan akranlarıyla çocuğu asla kıyaslamayın. Böyle bir kıyaslama çocuğun kendini daha değersiz hissetmesine neden olur ve iyileşme sürecini yavaşlatır.

 • Tacim  says:

  Hocam merhaba, 24 yaşında üniversite öğrencisisiyim. Bazen çok güzel konuşuyorum bazende aşırı boğumlanma yaşıyorum kelimeyi çıkartamıyorum ve konuşabildiğim zamanda cümleleri düzgün bir şekilde söyleyemiyorum hocam düzelmek için neler yapmalıyım bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • cantenkaya  says:

   Bazen iyi konusmaniz her zaman iyi konusabileceginizi gösterir. Takikdiginiz ve güzel konuştuğunuz yerleri gözlemleyin. Nedenlerini ve hangi ortamlar oldugunu keşfedin. Bunun farkini gormeye ve anlamaya başladığınız anda yavas yavas kekemeliginizi yonetmeye de baslarsiniz. Eğer kaygi korgu ve özgüven eksikliginiz varsa bunlarin da giderilmesi gerekir. Bu konuda bana fayda saglayan kitaplar oldu. İsterseniz onlarinda bir listesinizi size sunabilirim.
   Pes etme! üstüne git! Kesinlikle eve kapanma! insanlarla yuzlesmekten ve iletisime gecmekten kaçınma ben nasıl cözduysem sen de mutlaka çözersin.

   • Fatma  says:

    Hocam iyi gunler kekemelik setini almak istiyorum ama Havale yaparak nasıl alabilirim lütfen yardımcı olur musunuz

   • Aysel  says:

    Hocam bende sesli harfleri cıkaramama sorunu var ve adımı söylerken , “i, h,y” harflerini genellikle çıkartamıyorum, ilâhiyat öğrencisiyim ve kuran okurken çok takılıyorum, zorlanıyorum..

    • cantenkaya  says:

     i, h, y, harflerinden oluşan kelimeleri bir kağıda yaz ve bunlara özel olarak yüksek sesle oku… Faydasını görürsün. Genelde konuşurken kekemeli yoğun olanların çoğu şarkı söylerken yada kuran okurken daha az takıldıklarını gördüm. Ritmden dolayı. Bu işi yenmeyi kafana koyduysan pes etme yenersin. Özgüven ilk şart ancak yeterli değil, insanlar ne der rezil olurum duygusunu da yenmen lazım. Ayrıca her gece yatmadan önce canlandırma tekniğini kullan akıcı Kuran okuduğunu herkesin seni hayranlıkla dinlediğini hayal et… Bu konuda bilinçaltını daha iyi nasıl kullanacağını öğrenmek için Dr. Joseph Murpy’nin Bilinçaltının güçü kitabını bulup okursan çok iyi olur

 • Eda  says:

  Hocam bende bu seti almak istiyorum 22 yaşımdayım ve kendimden soğudum bu Yüzden intiharı bile düşündüm siz bana umut oldunuz inşallah bende sizin gibi yenerim benim bilgisayarım yok sadece telefondan yapabilecek şekilde bu seri gönderirseniz sevinirim

  • cantenkaya  says:

   Aman ha! İntihar ne demek. Allah’ın verdiği canı ancak o alır. Sen umudunu kaybetme. İstedikten ve çalıştıktan sonra çözülecek bir sorun. Herhangi birinin bilgisayarına indirebilirsin. Daha sonra cep telefonuna yükleyip oradan kullanabilirsin. Satın alanların çoğu zaten öyle yapıyorlar.

   • Eda  says:

    Peki çok teşekkür ederim ilginiz için en yakın zamanda alıcam ve başlıycam Çalışmalara

 • Erkan  says:

  Mrb hocam 24 yaşındayım benim de konuşma açısından problem yaşıyorum ve kendimi artık gizlemek istemiyorum artık konuşma açısında ve benim gerçekten moralimi çok bozuyor yeri geldimi güzel konuşuyorum ama bazen de hiç konuşamıyorum üzerime sıcak su döker gibi oluyorum bi kelime bi söyleyemiyorum lütfen yardımcı olun

 • Erkan  says:

  mesleğim de düzgün konuşmak çok önemli ve kendimi pek ifade edemiyorum bunun tedavisi nelerdir yardımcı olursanız çok sevinirim hocam

  • cantenkaya  says:

   Erkan Bey düşüncelerinizi toparlayıp düzgün bir şekilde ifade edilmek, bol miktarda kitap okuyarak kelime hazinenizi zenginleştirerek elde ede bilebileceğiniz bir meziyettir. Bunun içinde şimdiden kendinize kitaplar belirleyip okumaya başlamalı ve kitapları okurken de dikkatinizi çeken size farklı gelen kelimeleri sözlükten incelemelisiniz. Ayrıca zihin yapınızı daha verimli kullanmayı nasıl başarabiliceğinizi gösteren bir kitap önerisinde bulunmak isterim Kitabın adı: Bilinçaltının Gücü Joseph Murphy. selamlar saygılar

 • Muhiddin Yılmaz  says:

  Merhaba Canten bey, burada bazı yorumları okuyunca kafam karıştı.Ben facebook üzerinden de yazmıştım size.Ben bu seti ilkokul 2.sınıf öğrencimiz için almak istiyorum. Bu set kitap ya da cd ortamında değil de dijital ortamda mı alınıyor. Yani bilgisayar ortamında çocuğun evinde interneti yoksa başka bir şekilde bilgisayara yükleme yaparak da çalışılabilir mi? Cevabınızı bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum.

  • cantenkaya  says:

   Muhittin Bey ilkkez indirilirken internet gerekiyor. Daha sonra indirilen dosyalar ister indirilen bilgisayarda isterse cep telefonuna aktarılıp oradan çalışılabilir. Günümüzde artik Cd çalar kalmadığı ve bilgisayarlarda bile cd sürücü bulunmadığı için böyle olmasının daha iyi olacağını dusunduk. Duyarlılığınız icin teşekkür ediyorum.

 • Fatih  says:

  Hocam merhaba ben 5 6 yaşlarında yüksek eşli hastalık,havele gecirdiğimden dolayı kekemelik kalmış şuan 26 yasındayım ve derdimi cok zor anlatıyorum lütfen yardımcı olun ömrüm boyu duacınız olurum

 • Fatih  says:

  Hocam mrb ben 28 yaşındayım konuşma bozukluğu yaşıyorum eğitim setinizi aldım beni de whatsapp grubunuza ekleyebilir mısınız

  • cantenkaya  says:

   Tamam ekliyorum.

   • Emre  says:

    Hocam benide eklermisiniz? Ben de kekemeyim bende sizin setinizi alıcam yakın bi zaman da..

 • halil  says:

  selamun aleyküm hocam ben avukatlık stajı yapıyorum bendede kekemelik sorunu var kendim kurtulabılmek için uğraştım bir gün iyi diğer gün kötü konuşuyorum devamlı yenemedim ve avukat olduğum zaman benim için sıkıntı olacak hocam setinizi alacam inşaallah tamamen yenebilirmiyim acaba gece gündüz elimden ne geliyorsa yapmaya hazırım

  • cantenkaya  says:

   Bir defa bu yenilebilecek bir sorun. Bu konuda rahat ol. Bunu yenmeyi istemek ve bu konuda hazır olmak başarılı olma adına önemli. Bilinçaltını da yenmek için hazırlamak lazım. Sana Dr. Joseph Murphy’nin Bilinçaltının Gücü kitabını öneririm. Selamlar saygılar

 • Tuğçe  says:

  Hocam bende bu dert ile imtihan olanlardanim. Çok başarılı bir öğrenci olmama rağmen universiteye gitmedim sırf bu yüzden icime kapanik bir sekilde bosa gecen yillar sadece pismanlik veriyor insana. Su an 26 yasindayim ve 3 yasinda mukemmel, zeki ve tatli bir ogul annesiyim.. Şimdilerde aciktan okuyorum. Topluma faydası dokunan aktif bir birey olmak istiyorum ama bu hastalık her yerde pasiflestirip susturuyor insani. Hatta annelik görevini ve sorumluluğunu dahi tam ve eksiksiz yerine getiremiyormusum gibi geliyor bana. Setinizi almak istiyorum yardimci olur musunuz satış işlemleri nasıl yürüyor?

  • cantenkaya  says:

   http://tr.cantenkaya.com/kekemelik
   Setimizi buradaki linkten sipariş verebilirsiniz. Keşke hayallerinizden vazgeçmek yerine mücadeleyi bırakmasaydınız. Sizin adınıza üzüldüm. Ben üstüne gidip, korkmadan yüzleşmeyi seçenlerdenim. Ben korkularımla yüzleştikçe onlar ortadan kayboldular. İnşallah hayallerinize kaldığınız yerden devam edersiniz. Bence çok güzel olur. Okumaya başlamanız güzel kendinizi kapatmayın ve toplumdan soyutlamayın. selamlar saygılar.

 • nuray dutar  says:

  hocam 5,5 yaşında bir kızım var kardeşi olduktan üç ay sonra kekelemeye başladı bir yıl oldu konuşma terapistine de götürdüm ama çalışmaları çok ağır geldi çocuğa yapmak istemedi 6 aydırda götürmüyorum 😔anaokuluna başlıyacaz çok korkuyorum ona nasıl yaklaşmam gerekiyor sizin paketiniz yetişkine göre gibi geldi çocuğa bunu nasıl anlatacağım bir hal çare söyleyin

  • cantenkaya  says:

   Evet bu yaşta uygulamaların ağır gelmesi ve yapmak istememesi doğal bir durum. Çoğu anne babanın yaklaşımına biraz dikkat etmesiyle geçmekte. Siz rahat olun ve telaş yapmayın. İnşallah o da kısa sürede bunu atlatacaktır. Size eşinizle birlikte neler yapmanız gerektiğini gönderiyorum. Denilenleri yapmaya çalışın kaygılarını ve korkularını azalttığınızda takılmaları da azalacaktır.

   Kekeleyen Çocuğa Ailesi Nasıl Davranmalı?
   Kekeme çocukları olan anne – baba ve diğer aile bireylerine önemli görevler düşüyor.

   Sevgi ve anlayışla yaklaşın: Kekemeliğin aşılmasında en önemli etken sevgi dilidir. Öncelikle çocuk anne babasının ona sevdiğini hissetmelidir. Çocuk konuşma esnasında teklediğinde ya da bir sözcüğü aradığında asla sinirlenmeyin ve ona kızmayın. Çocuk kekemeliğiyle ilgili olumlu ya da olumsuz duygular yaşıyor olabilir; bu konuda konuşmak istiyorsa onunla konuşun. Kekemeliğin farkında olduğunuzu, onu kabul ettiğinizi hissettirin. Çocuk sizinle konuşmaya istekli değilse ya da bazı kaygıları varsa, konuşmaya zorlamayın. Ancak, onunla iletişime her zaman hazır olduğunuzu belirtin.

   Sabırlı olun: Kekeleyen çocuğun söylediğini düzeltmek ya da düzgün konuşması yönünde ısrarlı şekilde telkinde bulunmak doğru değildir.
   Siz konuştuktan sonra, çocuğun size cevap verebileceği yeterli zamanı tanıyın. Aceleci ya da sabırsız olduğunuz izlenimini asla vermeyin. Çünkü zaman sınırlamaları, akıcı konuşmayı engeller. Çocuğun sözünü yarıda kesip cümlesini tamamlamaya kalmayın. Bu durum çocuk üzerinde baskı ve heyecan oluşturur ve onun daha çok kekelemesine neden olur. Her şeyden önce onu dinleyin ve sabırlı bir şekilde konuşmasının bitmesini bekleyin. Konuşma sırasında teklediğinde cümleleri asla onun yerine tamamlamayın.

   Stresini Azaltın: Ailedeki Kontrol, baskı ve otoriterlik durumu arttıkça çocukta oluşan stres durumundan dolayı kekemelikte artış gösterecektir. Ancak aileyi çocuğa gösterilen yakınlık, ilgi ve anlayış durumu stresini azalttığı için kekemeliğini de azalacaktır. Öncelikle “Çocuk kekelediğinde yüzünüzde oluşacak üzülme ya da acıma ifadelerinden kaçınmalısınız. Ayrıca “yavaş ol” , “rahatla”, “konuşmadan önce düşün” gibi önerilerden uzak durun. Bu davranışınızlar onda ki stresi durumunu daha arttıracak ve daha fazla kekelemesine neden olacaktır. Çocuğun hangi ortamlarda daha akıcı konuştuğunu gözlemleyerek belirleyin. Bu ortamlar onun kendini daha rahat ve güvenli hissettiği ortamlar olabilir, bu ortamları arttırın. Çocukta duygusal çatışma ve gerilim yaratan durumları gözleyip belirleyin, mümkün olduğunca bunlardan sakının. Çocuk akıcı konuşmadığında da akıcı konuştuğundaki gibi davranın. Onu baskı altına almaksızın konuşması için cesaretlendirin. Sakin bir konuşma ve dinleme ortamını sağlamaya çalışın.

   Sakın dalga geçmeyin: Çocuk kekelediği zaman kesinlikle alay edilmemesi gerekir. Çocuk böyle bir durumda kendini değersiz hissedecektir. Bu da yoğun stresini daha da arttıracaktır. Bunun sonucunda da kekemeliği artacaktır. Çocuğun dinlenmesi, konuşurken sözünün kesilmemesi, onunla alay edilmemesi kekemeliği yenme sürecinde çok önemlidir. Ayrıca arkadaş çevresinde eksik konuştuğu için başka çocuklar tarafından alaya alınması engellenmeli bunun için gerekirse öğretmenin desteği alınmalıdır.

   Başka çocuklarla kıyaslamayın: Daha akıcı konuşan akranlarıyla çocuğu asla kıyaslamayın. Böyle bir kıyaslama çocuğun kendini daha değersiz hissetmesine neden olur ve iyileşme sürecini yavaşlatır.

 • […] [Benim Nasıl kekemeliği yendiğimi Öğrenmek için Tıklayın!] […]

 • Yasin  says:

  Hocam kredi kartı olmadan İban numarasına ücreti yatirsak eğitim setine nasıl ulasacagiz aydınlatır mısınız

  • cantenkaya  says:

   Kredi kartı ile ödeme yapmaya yönlendiren sayfanın alt kısmında Iban numarası da mevcuttur direk oraya da yatırabilirsiniz. Bana bu mail adresimden ulaşabilirsiniz. cantenkaya@hotmail.com

 • Tuba  says:

  Ben siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunuyum hocam.Hedefim var ve küçük bir sorunum var o da kekemelik.Alanim gereği önemli büyük sınavlarım var ama mülakat korkum var bunu yenmeye küçüklükten beri karar verdim ama devamı gelmedi bu sefer bu setle yeni bir başlangıç yapıp artık kurtulmak istiyorum.mulakat fobim değil hobim olsun istiyorum sizin gibi büyük kitle değil ama kaymakam olup olduğum ilçeye seslenmek hayalim yapabileceğime inanıyorum.Sizin setinizden beklentim çok yüksek umarım çok iyi yol alabilirim.Cevap yazar mısınız

  • cantenkaya  says:

   Tuba hanım şuan yazdıklarınızdan bu konuda ne kadar istekli ve arzulu olduğunuzu anlıyorum. Yaşadığınız sıkıntılara rağmen inancınızı hep bu şekilde canlı tutmayı başarabilirseniz, bu sorunu ancak o zaman çözebilirsiniz. Ben zaman zaman umutsuzluklar yaşadım ama bunu yeneceğime dair inancım ve azmim hep galip geldi. İnşallah sizde de öyle olur. Bu işten kurtulmak için. 1-Özgüveniniz yüksek olmalı (Sizde o güveni seziyorum) 1- Farklı ortamlarda çekinmeden konuşma ve kendini ifade etme çalışmaları yapmalısınız. 3- Yüksek sesle okumaların ben çok faydasını gördüm. 4-Bilinçaltınızı olumsuzluklardan ve negatif düşüncelerden temizlemelisiniz. Kaygı ve korkular kekemeliği daha çok tetikliyor. Bu konu da Bilinçaltının Gücü Dr. Joseph Murphy nin kitabını bulun ve okuyun.

 • Ersin  says:

  hocam iyi günler benim kekemeligim 5 yaslarinda başladı 7 yaşında uzmandan tedavi aldim ama bi yararını görmedim okul hayatim boyunca çok sıkıntılar cektim ama suan 19 yaşında üniversite öğrencisiyim son iki yilda kekemeligim yok denecek kadar azaldı. burda yeni tanıştığım sürekli iletisim kurduğum insanlar kekeme oldugumu bilmiyorlar bile ama topluluk önüne ciktigimda kekeleyecegim korkusu oluyor kaygilaniyorum heyecanlaniyorum ve takilmaya başlıyorum birde toplu ortamda sesli metin okurken cok takılıyorum bunun için bana ne onerirsiniz

  • cantenkaya  says:

   Topluluk önününde konuşma yapmak kekeme olmayan insanları bile zora sokan bir durumdur. Bu konuda bunu çözülmesi gereken bir proje gibi ele almalısınız. Ben sürekli büyük gruplara eğitim yaptığım için biliyorum. Ne kadar çok önce küçük gruplardan başlayarak sunum yaparsanız daha sonra rahatlamaya başlarsınız. ve büyük gruplarda da zorlanmazsınız. Bulduğunuz her konuşma fırsatını değerlendirin Kendiniz konuşmalar yapmak için fırsatlar oluşturun. Zamanla daha iyi daha sonra çok çok iyi olduğunuzu göreceksiniz. Etkili insan olmanın incelikleri kitabımı öneririm. Orada topluluk önününde etkili konuşma yapmanın incelikleri bölümü de var.

 • Özlem  says:

  Hocam merhaba bende ve oglumda konuşma problemi var oğlum bi konu anlatırken com zorlanıyor artık takıntı yapmaya başladı ben neden konuşamıyorum diye bu beni çok uzuyor ben ise sadece sesli harfleri soylerken takiliyrum i ü harfleri özellikle sizin programı telefona indirebilirmiyiz

  • cantenkaya  says:

   Oğlunuz kaç yaşında? Kekeme çocuğu olan anne babalar ne yapmalı nelere dikkat etmeli? video makalemi eşinizle birlikte inceleyin ve anlattıklarımı uygulayın. Faydasını görürsünüz.

  • cantenkaya  says:

   Benim kekemeliği nasıl yendiğimi adım adım anlattığım eğitim setimi direk cep telefonuna indiremezsiniz. Önce her hangi bir bilgisayara indirip daha sonra günlük yapmanız gereken dinleme ve okumaları cep telefonunuza atabilirsiniz. i. ü harflerinde oluşan kelimeleri çıkarın ve listeleyin ve bunları ayna karşısında sanki karşınızda birileri varmış gibi hayal edecek okuyun. Fırsat buldukça bu çalışmayı yapın faydasını görürsünüz

 • Serhat  says:

  Hocam merhaba ben 15 yaşındayım kekemeyim. Daha once hic bir terapiye ya da doktora gitmedim. Gerçekten bu sorunu asmak istiyorum. Sanki büyüdüğümde kekemeligim daha da artıyor. Kitaplariniza nasil ulasabilirim ya da nasil bir cozum onerirsiniz, simdiden tesekur ediyorum.

  • cantenkaya  says:

   Serhat benim hazırladığım eğitim seti dijital bir set direk bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. cantenkaya.com da sitemin tam altında sizi indirme linklerin götürecek bir bölüm var. Oradan indirebilirsiniz.

 • Hasret  says:

  Merhaba . Benim kızım 3 yaşında kekelemeye başladı , bu çok kısa sürdü . Daha sonra 6 yaşında tekrar başladı ama çok farkedilmiyırdu . 5-6 ay sonra kendiliğinden geçti bir ay sonra tekrar başladı ve bu sefer her zamankinden daha fazla takılıyor . Çok kafasına tskıyor üzülüyor okulda konuşmak şiir okumak falan istemiyor . Sekiz yaşını dolduracak iki ay sonra . Setinizi kullanabilir mi , sizce bu durum kalıcı mıdr ben ne yapmalıyım çok üzülüyorum

  • cantenkaya  says:

   Setimi kullanmanıza gerek yok. Zaten ara ara atlatması ve düzelmeler yaşamanız tam anlamıyla kurtulacağınızın işaretidir. Kekeme olan çocukların anne babaları nasıl davranmalı diye blog bölümündeki video makalemi eşinizle birlikte inceleyin ve anlattıklarımı mutlaka uygulayın.

  • Melek  says:

   Hasret Hanim merhaba gecmis olsun, 3 yasindaki kekemelik ne kadar surdu

   • cantenkaya  says:

    Kekeme çocuğu olan anne babalar ne yapmalı videomu youtube da bulun ve izleyin dediklerimi yapın korkmayın bu yaştaki kekemeliklerin yüzde 90’ı kalıcı olmuyor. Dediklerimi yaparsanız kısa sürede geçecektir.

 • Muhammet  says:

  Selamın aleyküm sayın hocam. Ben 19 yaşındayım ve 7 yaşında geçirmiş olduğum bir kaza dan beri kekemeyim bir türlü yenemedim. Özel harekatçı olma hayalimi bu yüzden gerçekleşriremiyorum. Lütfen yardımcı olurmusunuz.

  • cantenkaya  says:

   Hayallerinden asla vazgeçme! Çok güzel konuştuğunu ve herkesin seni hayranlıkla dinlediğini hayal et. Bunu yatmadan önce her gün gözünün önünde canlandır. Yüksek sesle kitap oku bunları bir ay aksatmadan devam ettir.

 • melih  says:

  Hocam merhabalar.. kekemelik eğitim setinizi yeni keşfedenlerdenim :D.. ben tarih bölümünde yüksek lisans yapıyorum… ancak küçüklükten beri konuşma sorunu çekiyorum (kekeme ismini kullanmak istemiyorum :D) zaten okudugum bölüm gereği her zaman konuşmak ve okumak durumundayım.. aynı zamanda öğretmenliğe hazırlanıyorum.. ancak bu kusur benim önümde engel.. bazen çok iyi konuşurum hitab ederim bazen heycanlandığımda ya harf ağzımdan çıkmaz ya da kelimeyi uzattıkça uzatırım.. heyecanlanmadığımda bile olur bunlar.. yani ne zaman olaucağı belli olmuyor… o yüzden bu durum bende özgüven eksikliğine neden oldu hep.. setinizi almama gerek var mıdır ? teşekkürler

  • cantenkaya  says:

   Setimde kekemeliği kendi başıma nasıl yendiğimi anlatıyorum. Özgüven gerçekten çok önemli bu konuda okuduğum ve fayda gördüğüm kitap listesi de sundum. Setimde telkin ses dosyaları da bulunuyor. İsterseniz setimi alabilirsiniz size faydası olur.İsterseniz de özgüven kazandıracak kitapların listesini gönderebilirim. Selamlar saygılar

 • melih  says:

  hocam bu kitapların listesini yollarsanız sevinirim.. teşekkürler.

 • melih  says:

  hocam bu arada size mail attım… ben hesabınıza havaleyi tamamladım.. sete nasıl ulaşabilirim…

 • Yunus  says:

  Mrb hocam benim 5 yaşında oğlum var ve kekeme dır bu konuda bana yardımcı ola bilirmisiniz

 • Pelin  says:

  Canten Bey Merhaba, azminiz ve ayni sorunu yaşayan arkadaşlara yardım etme konusundaki samimiyetiniz için tebrik ederim. Bir konuda aydınlatıcı olmanızı rica ediyorum. Insanların oncelikle kendilerine saygı duymaları gerektigi başkalarının gülerek kendilerine yapmış olduğu saygısızlığı onemsememeleri gerektigine katılıyorum. Çünkü birisinin yaşadığı bir güçlüğe gülmek o kişinin insani tarafının eksik olduğunu gösterir. Insan olarak eksik olan bir kişinin saygisi da bizi etkilememeli. Bununla beraber sayfanin sonundaki insanlarin size duyacagi sayginin onemini vurgulayan resim bir celiski gibi algılanıyor. Insanların saygısı ile ifadeden kasıtı aydınlatırsanız biz de bu çelişki algımızı duzeltebiliriz diye dusunuyorum. Zaman ayırabilirseniz gercekten bu siteden faydalanmak isteyenlere yardiminiz olmuş olur. Emeğiniz icin tesekkur ederiz

 • Murat  says:

  Hocam merhabalar küçük yaşında ailevi şiddetten dolayı kekeme oldum bunun sıkıntısını her alanda çok yaşadım bu sene üniversite ye başladım 20 yaşındayım kendime olan güvenimi yansıtamiyorum lütfen bana yardımcı olun bu Eğitim setine nerden ulaşabilirim link atar mısınız

 • Sultan sarı  says:

  Hocam setinizi almak istiyorum nasıl alabilirim

 • Eray  says:

  Hocam oğlum 5 yaşında geç konuştu ve konuşmaya başladığından beri takılıyor aşırı değil ama konuşması akıcı değil ağır konuşuyor ana okuluna gidiyor bazen rüyasında kimse beni duymuyormu diyor.benim moralim çok bozuluyor napmam lazim düzelirmi ne önerirsiniz.

 • Yamaç  says:

  Hocam bende çok kekemelik yok sadece çok heyecan yaparsam nefesim tıkanıyo resmen o zaman kekeliyorum bunun konuda bu set yardımcı olurmu acaba?

 • Nurcan  says:

  29 aylık kızım çok akıcı konuşurken bir haftadır takılmaya başladı. Boğaz enfoksiyonu ateş geçirmiştik. Hastayken nefesini kontrol edemediği için sanırım şuandada da bundan dolayı kalan bir takılma yaşıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Videonuz vardı bunumla ilgili ama bulamıyorum. Ne yapmalıyım.

 • Cihat  says:

  Hocam 22 yaşındayım. 17 senedir kekemeyim. Ciddi manada hayatımı etkiliyor. Ve gerçekten bu sorunu çözmek istiyorum. bir uzmanın söylediğine göre bende ‘tutuk kekemelik’ varmış. Ne yapabilirim? Cevabınızı bekliyorum. Teşekkür ederim

  • cantenkaya  says:

   Kekemelik zorlu ve pes etmemen gereken bir süreç. Asla saklanma ve insanlar ne derlerse desinler nasıl düşünürlerse düşünsünler sen hayatın içinde her ortamda göğsünü gererek konuş. Kendini tanıtma ve başlangıçta kullandığın kelimeleri ve cümleleri bir kağıda yaz ve bunlara yüksek sesle çalış. Önceden hazırlıklı olmak takılmayı epey azaltıyor. Bir de bilinçaltının gücü ve yüzde yüz düşünce gücü kitaplarını mutlaka bul oku.

 • Aynur  says:

  Hocam 6 yasinda çocuğum kekeliyor egitim seti ise yarar mi bu yastaki cocuga lütfen yardimci olun

  • cantenkaya  says:

   İşe yaramaz daha çok 17 yaş üstü için daha uygun. Kekeme çocuğu olan anne babalar ne yapmalı videomu youtube da bulun ve izleyin dediklerimi yapın korkmayın bu yaştaki kekemeliklerin yüzde 90’ı kalıcı olmuyor. Dediklerimi yaparsanız kısa sürede geçecektir.

 • Kader  says:

  İyi günler benimde oğlumda 15 gündür başlamış durumda.4 buçuk yaşında ne yapmamız gerekir yardımcı olur musunuz

  • cantenkaya  says:

   Kekeme çocuğu olan anne babalar ne yapmalı videomu youtube da bulun ve izleyin dediklerimi yapın korkmayın bu yaştaki kekemeliklerin yüzde 90’ı kalıcı olmuyor. Dediklerimi yaparsanız kısa sürede geçecektir.

 • Fırat  says:

  Hocam ben 18 yaşındayım ve hala kekemeyim nasıl yene bilirim

  • cantenkaya  says:

   Bu konuda youtuba kanalımda video serim var. Onları otur notlar çıkararak izle. Özgüvenini arttırman ve rezil olma duygunu yenmen gerekir. Acaba ne derler korkusuyla asla saklanma.

 • Ümmügülsüm  says:

  Hocam selamlar. Ücreti havale yaptım ama herhangi bir eğitim seti linki falan gelmedi. İlanda yazdığı gibi eğitim seyini whatsapp bilgisini tarafıma iletirseniz sevinirim

  • cantenkaya  says:

   mail adresinize şimdi gönderdim bakın bakalım bazen gereksiz bölümüne de düşebiliyor. Bana cantenkaya@hotmail.com dan mesajla ulaşın. Oradan sizinle iletişime geçmek istiyorum.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>