Büyük Hayalleri Kurmaya Cesaret Edenler İçin, Hiç Bir Şey İmkansız Değildir – Kalpana Chawla

sales-funnel-kopya

“Hayalini kurabiliyorsanız yapabilirsiniz.” diyor Walt Disney.

Başarılı insanlar, ulaşabileceklerinden daha fazlasını hayal ederler. Onlar ne istediklerini tam olarak bilirler ve bunu elde edeceklerine yürekten inanırlar. Amaçlarına ulaşmak için de işe yarar planlar yaparlar.

Kalpana Chawla’nın hayatında olduğu gibi;

Chawla, henüz altı yaşında, evlerinin önünde oynarken gökyüzün süzülerek giden bir cisim görür. Hemen annesinin yanına koşup; “Anne bu ne?” diye sorar. Annesi: “Kızım o araca uçak denir. İnsanları bir şehirden başka bir şehre taşımakta kullanılır. Hatta bunların uzaya giden daha gelişmişleri bile var. Onlara uzay mekiği denir.

Uzaya gitmek… Bu cümle büyülemiştir Chawla’yı. Ve o an kararını verir : “Anne ben uzaya gideceğim.”der. Annesi şaşırır ve kızına bir şey diyemez. Çünkü onların yaşadığı yer Hindistan’ın fakir bir bölgesidir. Kızının uzaya gitmesi nasıl mümkün olabilir ki?

Kalpana Chawla’nın okul arkadaşlarından Adesh Gupta, O’nun havacığa ilgisini şu sözlerle anlattır: “Ne zaman bir uçak sesi duysa, sınıfın dışına çıkar semaya bakar, uçakları görmeye çalışırdı. Her zaman uçmakla ilgili işlere ilgi gösterirdi.”

Hayallerinin peşini bırakmayan Chawla, öğrenimine Hindistan‘ın  Karnal şehrinde Tagore School’da başladı. 1976 yılında mezun olduktan sonra Punjab Mühendislik Kolejine girdi 1980’lerde Amerika’ya göç etti 1982 yılında Havacılık Mühendisi bölümünden mezun oldu. Master öğrenimini Teksas Üniversitesinde 1984 yılında ve Doktora öğrenimini Colorado Üniversitesi’nde 1988 yılında tamamladı. Daha sonra Amerikan vatandaşlığına geçen Chawla 1990’larda Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’ne girdi ve ilk uzay yolculuğuna 1997 yılında çıkarak hayallini gerçekleştirmeyi başardı. Astronot oldu ve Uzaya giden ilk Hintli kadın unvanına sahip oldu.sales-funnel-kopya

Chawla’nın hayatına baktığımızda aldığı eğitimlerin hepsinin havacılık ve uzay alanında olduğunu görüyoruz, O kariyerini kendisini hayaline ulaştıracak şekilde planladı. Başarıya doğru giden rotasını hiç kaybetmedi. Çünkü O, “uzaya gitme hayalini” kaybolmasını engelleyen sabit bir yıldız haline getirdi ve hep o yıldızı takip etti. Böylece hedefine doğru ilerlemesi çok daha kolay oldu.

Şimdi siz de bundan sonra kendinizle ilgili bir karar verin;

Düşlemeden hiç bir şeyin gerçekleşmeyeceğini fark edin. Önce kendinize sizi ateşleyecek büyük bir hayal belirleyin. “Olmaz”, “Yapılamaz” diye düşünmeyin. Hindistan’daki bir gencin hayali gerçekleştiyse, istedikten ve planlı bir şekilde çalıştıktan sonra herkesin hayali gerçek olabilir.

Büyük hayaller kurmaya cesaret edenler için, “Hiç bir şey imkansız değildir.”


[grwebform url=”https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=ShQNH&webforms_id=11844102″ css=”on” center=”off” center_margin=”200″/]

.

Yorumunuzu Bizimle Paylaşın!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>