ABD Tarihini Değitiren Kitap

Bu gün sizlere ABD’nin Tarihi değiştiren bir kitaptan bahsetmek istiyorum;

Orison Swett Marden ABD’de Büyük Buhran dönemi sonrası bir bakıyor ki; herkeste bir umutsuzluk, açlık ve sefaletten kurtulamayız düşüncesi ve hayal kırıklığı var. “İnsanları ayağa kaldıracak onları motive edecek bir şeyler yapmak lazım” diye düşünüyor. Ve İnsanlara direnme gücü verecek bir kitap yazmaya karar veriyor.

Oteli var ama parasızlıktan insanlar otelde bile kalamıyorlar. Otelini satıyor ve yazmaya karar verdiği kitabını daha rahat yazabilmek için küçük bir kasabada atların bulunduğu bir ahırın üst katını kiralıyor ve oraya yerleşiyor. İnsanları motive edecek onların silkinip mücadele etmesini sağlayacak kitabını burada yazmaya başlıyor.

Bir yılın sonunda 600 sayfalık çok güzel bir kitap çıkıyor ortaya. Sevinçle ve kitabını bitirmenin gururuyla her zaman gitti ve yemek yediği lokantaya gidiyor ve karnını doyuruyor. Bu sırada bir bakıyor ki, ahır yanmaya başlıyor atları içinden zor çıkarıyorlar. Tüm eşyaları ve asıl bir yıllık emeği olan kitabı yanıp kül oluyor.

Marden bu duruma çok üzülüyor ve ne yapacağını şaşırıyor. Kendinizi onun yerine koyun tam kitabınızı bitirmişsiniz ve yanmış, bütün emekleriniz bir günde gitmiş ne yapardınız? Çalışma azmini kaybetmez miydiniz?

Unutmayın! İstediğiniz sonuçları elde edene kadar her türlü sıkıntıyı göze almaya hazır değilsiniz başarılı olamazsınız. Çalışmaktan ve mücadele etmekten kaçarsanız yine başarılı olamazsınız.

Bunu çok iyi bilen Marden, “İnsanlara pes etmeyin. başınıza ne gelirse gelsin mücadele etmeye devam edin derken, ben nasıl vazgeçerim?” diyor ve kitabını yeniden yazıyor. Kitabın adı; Cepheye Gidiş (1894)- Pushing to the Front. Bu kitap basıldığı zaman ABD’deki bir çok insana umut oluyor çalışma azmi kazandırıyor.  İnsanların bakış açısını değiştirerek, ABD’nin tarihini değiştiriyor. ABD’de en çok satan kitaplar arasına giriyor. Ayrıca Dünyanın İlk Motivasyon ve Kişisel gelişim Kitabı Marden’ın kitabı oluyor. 

 

[grwebform url=”https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=ShQNH&webforms_id=11844102″ css=”on” center=”off” center_margin=”200″/]

Yorumunuzu Bizimle Paylaşın!

6 comments to ABD Tarihini Değitiren Kitap

 • Serdar  says:

  Gerçekten basarili azimli bir yazar. Bu video benim icin bir mesaj ve bu gecirdigim dönemde okumam gereken bir kitap diye dusunuyorum teşekkürler paylasiminiz icin.

 • Ahmet Hamamcıoğlu  says:

  Canten bey , interneti bu kadar güzel kullanmanız ve sosyal medyayı bu kadar kullanmanız beni çok etkiledi ,tebrik ederim ,

  • cantenkaya  says:

   Ahmet Bey övgüleriniz için teşekkür ediyorum. İnternet ve sosyal medya günümüzde çok etkili olduğu için göz ardı edilemez olarak görüyorum.

 • Seyit Ahmet  says:

  Hocam etkileyici bir hikaye. Paylaşım için teşekkürler…

 • Ali Akbas  says:

  Hocam teşekkürler yureginize sağlık.

 • Deniz demirer  says:

  Teşekkürler hocam insanı yaşam karşısında mücadele etmek için adeta atesleyici bir kitap video için teşekkürler

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>